За останні кілька років не просто увійшов, а навіть я б сказав, увірвався на українське весілля, торт. І прижився, досить швидко прижився і став уже майже традиційним елементом на весіллі. Та, досить часто наречені не зовсім доречно і зовсім не цікаво використовують цей елемент. Щоб виправити цю ситуацію, вирішив поділитися своїми спостереженнями та ідеями. Сподіваюся що вони стануть комусь у пригоді.
Коли найкраще розрізати весільний торт? Оптимальним часом для цієї урочистості є момент після першого танцю молодого подружжя. Адже на цей час уже практично усі гості зібралися і ніхто ще не пішов додому. Найбільше солодке люблять діти, а до кінця весілля вони рідко уже залишаються присутніми. Окрім цього фото та відео оператори мають можливість зберегти цей момент для історії, а гості до кінця весілля – поласувати смачненьким. Тому є надія що до кінця весілля принаймні частину торта гості з’їдять.
У сучасному обряді весільний торт молодята розрізають разом, з’єднаними руками. Це їх перше завдання (перша спільна робота) в новій ролі подружжя. Щоб усе виглядало гарно, скористайтеся невеликою порадою : замовляйте бісквітний торт або з ніжними вершками чи йогуртовим наповненням, які легко розрізати і котрі не кришаться. Вафельні коржі й безе залиште для інших випадків. Зупиніться на класичній формі торта щоб перший кусочок був акуратним та гарним.
Не зовсім доречною ідеєю буде використовувати фотографію молодят на весільному торті – таке частуванням може викликати дискомфорт у гостей.
Ніж для розрізування торта повинен бути з широким лезом. За бажанням його можна прикрасити. Наприклад, декорувати стрічкою. У тому ж стилі можна прикрасити і спеціальну лопатку для торта.
Що робити з першим кусочком весільного торта? На даний час я знаю та використовую п’ять основних варіантів вирішення долі першого кусочка весільного торта. Зараз розповім про них і дам кілька порад.
Американський варіант. Молодята руками ламають і руками годують одне одного першим кусочком весільного торта. Варіант видовищний та веселий. Для цього варіанту необхідно мати напоготові вологі та сухі серветки. Потрібно відрізати невеликий шматок торта щоб довго його не їсти.
Європейський варіант. Молодята годують одне одного першим кусочком весільного торта за допомогою ложечок. Варіант не такий видовищний але естетичний та акуратний. Потрібно відрізати невеликий шматок торта щоб довго його не їсти.
Український варіант. Появу та символіку цього варіанту я наразі пояснити не можу, але попри це він є. Молодята ріжуть разом кілька кусочків весільного торта та несіть їх своїм батькам.
Індійський варіант. Оптимально підходить для невеликих за чисельністю весіль, близько 25-35 гостей. Молодята готують багато ложечок для торта (по кількості гостей) і пригощають кожного гостя з першого з першого шматочка торта.
Комерційний варіант. Перший шматок весільного торта продається з аукціону. І, окрім самого торта, його власник отримує додаткові привілеї від наречених. Наприклад, стати хресною чи хресним для першої дитини молодят, буди почесним гостем на “золотому весіллі” чи щось в цьому роді. Для цього варіанту молодята відрізують більший шматок торта.
Ось так, спробував дуже стисло розповісти про розрізання весільного торта, але уже бачу що найближчим часом доведеться писати про історію його походження. Адже способи розрізання, елементи оформлення та рецептура виходять з певних історичних передумов. Сподіваюся це питання також вас зацікавить.
Реклама в блозі: В любой момент вы сможете защитить вашего ребенка от болезни и правильно проевести профилактику в “гарячий период”, если советы вам будет давать профессиональный педиатр с огромным опытом.