02.07.2010

Дешевий і дорогий ведучий свята.

як працюють непрофесійні ведучіДозрів уже мабуть до того, щоб написати про дешевих і дорогих ведучих. Спробую викласти свої міркування стосовно вартості послуг чи, точніше, гонорару ведучого. Не будемо фантазувати і придумувати різні неправдоподібні ситуації, а візьмемо за основу звичайне весілля. Чому один ведучий може “коштувати” 1500 грн. за вечір, а інший 7500? Чому така величезна різниця? Звідки береться ця “космічна” ціна? Для того, щоб дати відповідь на це запитання, спробуємо розібратися з чого вона формується.

Отже, ведучі використовують дві схеми оплати. Перша – ведучий називає стартово невисоку ціну і пропонує додаткові послуги. Тобто, гонорар ведучого – 2000 грн., а ще додатково вартість оренди технічного забезпечення – 500 грн, додатково гонорар звукооператора (професіонали завжди працюють тільки зі своїм звукооператором.) – 500 грн., окрім цього транспортні видатки – 200 грн., а якщо ви захочете щоб ведучий працював після 24.00 – кожна додаткова година плюс 200 грн. Підсумували? А ще чув про такі випадки що ведучий на свій гонорар проводить умовно 6 конкурсів, а кожен додатковий конкурс коштує 200 грн. Майже як у банку з прихованими платежами. Не радив би мати справи з такими ведучими – ніколи не знаєш кінцевої суми “до оплати”.
Друга схема оплати – ведучий називає повну суму гонорару – умовно 3500 грн – куди включено все. Бо насправді професійний ведучий організовує та проводить свято, в комплексі, а не заробляє на додаткових послугах. До цієї суми, як правило, не включені вартість призового фонду для конкурсів і вартість певних додаткових елементів (наприклад, ви захотіли щоб ведучий був у костюмі Богдана Хмельницького, тоді прокат такого костюму буде оплачуватися додатково). Ця схема, як на мене, є чеснішою і відкритішою. Я використовую її.
Чому так дорого? Звідки береться ця цифра? За всіх ведучих говорити не буду, розповім на власному прикладі. Отже, гонорар ведучого складається з досвіду (одним з перших запитань до ведучого є приблизно таке “- А як давно ви працюєте?” Думаю мало хто ризикне замовити послуги ведучого, якщо він скаже що то буде його перший раз.), іміджу (так з іміджу, це ж головне за чим ви його обираєте. Розпитуєте про ведучого знайомих, читаєте в неті, питаєте в представників суміжних професій (фотографів, відео операторів, ді-джеїв, музикантів, адміністрації ресторанів ) та шукаєте відгуки в пресі.), професіоналізму (ви завжди поцікавитесь скільки весіль чи інших свят провів ведучий і в кого він проводив), репертуару (тобто що він зможе запропонувати для вашого свята, які конкурси, який сценарних хід і які стилізації використає, як в цілому планує організувати свято), зовнішнього вигляду (ведучий повинен мати представницький вигляд, а не ходити в засаленій футболці і порваних кедах). Окремо варто звернути увагу на реквізит. Він буває постійним (планшетки, зав’язки для очей, м’ячі, кеглі, обручі, реквізит для фокусів і так далі) і разовим, тобто таким, котрий під час конкурсу нищиться (надувні кульки, свічки, паперові заготовки і так далі). Професійний ведучий завжди використовує якісний, перевірений реквізит. Отже, окрім нефінансових витрат, ведучий інвестує в реквізит і зовнішній вигляд. Тепер поговоримо про технічне забезпечення. Думаю вже непотрібно говорити про наявність мікрофону (бажано бездротового), я привожу зі собою завжди мінімум три бездротових мікрофони. Якісний бездротовий мікрофон коштує починаючи від 400 американських доларів. Окрім цього завжди повинен буди носій для фонограм – це або MD дека, або ноутбук. До технічного забезпечення також відносяться мікшерні пульти, комбіки, підсилювачі, акустичні системи і т .д. На найменше свята я привожу зі собою апаратури приблизно на 5 000 доларів, в середньому на 7 000 – 8 000 доларів. Амортизаційні витрати на це все враховуються при формуванні гонорару. Тепер про гонорар звукооператора. Для чого він взагалі потрібен? Справа в тому, що кожен ведучий використовує в своїй роботі багато різноманітної музики, фонограм, підкладок, заставок і т. д. , кожного разу пояснювати музикантам чи ді-джею що саме і коли потрібно включити – непрактично. Краще мати постійного звукооператора, котрий не тільки знає коли і що включити, але й імпровізує разом з ведучим. Окрім цього він відповідає за якісний звук з мікрофонів (щоб було достатньо добре чути голос тостуючих і мікрофон і музичні підкладки не навантажували) і професійне звучання всіх фонограм. Ця людина має бути професіоналом своєї справи. І ще одним пунктом витрат ведучого є транспортні послуги, адже це все потрібно якось довезти в місце проведення свята і звідти вивезти. Звичайно, важко говорити про всі нюанси формування гонорару всіх ведучих, але, думаю, основні моменти я висвітив.
Ведучий за 1500 гривень! Тепер, коли ми з вами вияснили як формується гонорар ведучого, спробуємо зрозуміти що собою являє ведучий за 1500 гривень. Отже, тут можливі два варіанти: або ви отримуєте купу додаткових прихованих платежів, або про якісне технічне забезпечення, звукооператора, якісний реквізит, можна забути. А ще гірше якщо за таким “антикризовим” гонораром ховається непрофесіонал, котрий з легкістю зіпсує вам свято.
Загальна середня вартість весілля сягає приблизно 50 000-100 000 гривень. Гонорар ведучого в середньому складає близько 4-6% від цієї суми. То чи варто економити 2000-3000 гривень і запрошувати дешевого ведучого?

Весілля, Організація весілля ,
5 Comments
  1. А скільки тоді по при вас мають діставати більш-менш поважаючі себе музиканти?

    • Гонорар музичного гурту повинен залежати від рівня виконавчої майстерності, рівня технічного забезпечення і кількості музикантів в гурті… а ще від репертуару… тут багато факторів. Але хороші музиканти повинні коштувати дорого!

    • А який зв’язок між вартістю послуг музикантів і тамади??? За зал молодята платять суттєво більше, то може у вас і до власників залів є претензії?
      Кожен заробляє стільки, скільки він коштує. Поважаючі себе музиканти заробляють не менше і не рахують чужі гроші, а більш-менш – ходять по форумам і стікають слиною:-)

  2. На сьогоднішній час багато музичних гуртів (в тому числі і наш) включає в свої послуги не лише музичне оформлення весілля чи іншого свята, а й послуги тамади (конкурси, розваги і т.ін.), що ніяк не шкодить одне одному, а навпаки дозволяє працювати цікаво і злагоджено. Скільки ж тоді мають коштувати такі послуги, які вони надають, реально?! Невже потрібно сумувати вартість музичних послуг і тамади?! По-моєму це вже якісь нереальні цифри для простих людей, яким доводиться замовляти і оплачувати все з однієї кишені! Всі ми – люди, то ж будьмо ними!!!

    • Сумувати (в сенсі “додавати”) як правило не варто. Хоча б тому, що як правило “надавання музикантами послуг тамади” і “робота ведучого” – це абсолютно різні речі. Тут довго можна розмірковувати, навіть дисертацію захистити на цю тему… Але якщо коротко, то музиканти “бавлять гостей”, а ведучий “веде подію”. Це різні речі і коштувати вони мусять по-різному.

      І чого ви виставляєте людей (простих :)) жертвами? Таке враження, що їх закривають в газовій камері і змушують замовляти дорогого ведучого. Комусь вистачає тільки музики на весіллі, комусь музикантів, що ведуть, комусь взагалі магнітофона вистачає. Стаття для тих, хто розуміє роль ведучого і має в ньому потребу на своєму весіллі. От для таких в цій статті підказка про “підводні камені”, на які треба звернути увагу при виборі.

      Ведучі є дешевші, є дорожчі, є виправдано дорожчі, є невиправдано дорожчі, кожен замовник може знайти для себе такого, який його влаштує. Але смішно звинувачувати ведучих за високі гонорари, ви ще претензію до заводу Мерседес напишіть, щоб продавали свої авто за ціною жигулів:)

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *