07.09.2012

Салюти та феєрверки з давнини до наших днів

Салюти та феєрверки з давнини до нашого часуСьогодні салютами та піротехнікою уже нікого не здивуєш.  ЇЇ замовляють молодята на своє весілля, ювіляри на день народження, керівники фірм – на вечірки, презентації та урочисті відкриття. Час від часу хтось з гостей купить салют у якості подарунку. І, при дотриманні техніки безпеки, та творчому підході  піротехніка може стати саме тією родзинкою вашого свята, яку гості не забудуть ніколи. Адже за багато століть свого існування, феєрверкове мистецтво досягнуло високого рівня і продовжує розвиватись у наш час.

Різні народи з глибокої давнини прикрашали свої свята вогненно-світловими ефектами. Спочатку були великі яскраві  багаття або безліч дрібних вогників – ілюмінація. Поступово вогненно-світлові вистави удосконалювалися і, врешті-решт, стали тим, що ми зараз називаємо феєрверками. Письмові джерела минулого зберегли мало відомостей про вогненно-світлових видовищах і культурного життя народів.

Греки і римляни до свята Лампадаріо влаштовували ілюмінації зі спалюванням безлічі світильників на честь богині Мінерви і в знак подяки Богу Вулкану. Прометея вшановували за те, що дав вогонь людям. А у стародавніх єгиптян було навіть свято під назвою “світильники”.

Достовірно відомо, що вже за часів Олександра Македонського індійці володіли мистецтвом прикрашання своїх свят вогненно-світловими ефектами. У стародавніх слов’ян багато обрядів були пов’язані з вогнем, особливо поклоніння богу-громовержцю Перуну. У своїх обрядах слов’яни вшановували і сонце, яке на землі утотожнювалося з вогнем – “священним” дар небесного світила.

Грецький вогонь

Певний стрибок у розвитку піротехніки в цілому, і феєрверкового мистецтва зокрема, стався після винаходу Калиником Геліопольським в 668 р. так званого “грецького вогню”. Вогонь цей був двох типів: метальний і спалюючий. Перший мав властивість пороху і викидав кам’яні ядра з металевих труб. Другий, що був здатний сильно горіти, греки видували з довгих труб, під натиском повітря вилітали вогненні кулі, які обпалювали піхоту і кавалерію. Склад “грецького вогню” зберігався греками близько 400 років в секреті, і постійно вживався ними у військовій справі і феєрверках.

Але все ж таки докорінний переворот в піротехніці і феєрверковому мистецтві, безумовно, стався після відкриття і широкого застосування пороху, завдяки якому стало можливим регулювати швидкість і силу горіння сумішей шляхом зміни їх дозування. Припускають, що порох існував в Індії та Китаї задовго до того, як з’явився в Європі. Китайці ще до 9 століття використовували бамбукові хлопавки для вигнання злих духів.

Святковий салют

Кращими майстрами з феєрверків в XIV – XV століттях по праву вважалися італійці. Вони влаштовували свої феєрверки на дерев’яних помостах, прикрашених статуями і широко використовували ілюмінацію. Статуї випльовували язики полум’я, а живописні полотна представляли собою транспаранти, підсвічені вогнем. Розкішні, дорогі феєрверки влаштовувалися, як правило, в особливо урочистих випадках, таких, як коронація царських осіб, їх дні народження, в дні головних релігійних свят. Таким чином, вже починаючи з XIV століття про феєрверки можна говорити, як про вид видовищного мистецтва.

У Росії систематичне проведення “вогненних потіхи” почалося з кінця XIV століття, коли стали застосовувати порох в артилерії. Цілеспрямовано на державному рівні феєрверками в Росії розпочали займатися при Івані Грозному. Тоді в стрілецькому полку була введена посада “порохового завідувача”, в чиї обов’язки, крім військових, входило також виготовлення і запуск феєрверків. У деяких джерелах вказується, що Лжедмитрій I в ознаменування свого одруження з Мариною Мнішек влаштував великий феєрверк на Москві-річці проти царських палат.

В Україні феєрверкове мистецтво почало активно розвиватися під час козацької доби. В історії чимало згадок про святкування важливих подій козацького життя з використанням пороху, гармат та кольорових вогнів.

В наш час салюти та піротехнічні установки стали доступними для кожного свята. Різні форми, ефекти, звуковий та шумовий супровід дають великий простір для творчості як професійних піротехніків, так і для звичайних поціновувачів давнього мистецтва. Тільки,якщо використовуєте піротехнічні засоби самостійно – дотримуйтеся всіх правил техніки безпеки і тобі ваше свято буде незабутнім.

Вуличні дійства, Щось цікаве , , , , ,

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *