Викуп нареченої – одна з найдавніших українських традицій, котра залишилася в весільному обряді ще з язичницьких часів. Адже колись, все населення на території нашої держави проживало на хуторах, які за своєю суттю були родинними поселеннями. Оскільки шукати собі пару серед своєї родини парубок не міг, він змушений був їхати за нею в сусідній хутір.
А родина, з якої хлопець брав собі дівчину за дружину, втрачала робочі руки, бо в ті часи дівчата завжди йшли за невістку в хату (родину) нареченого. Власне втрату робочих рук наречений мав компенсувати матеріальними благами (худобою, майном, грошима) на викупі. Тобто мав “викупити” наречену.
Звідси можна зрозуміти логіку благословіння в хаті нареченого. Тобто хлопець, котрий хотів одружитися і взяти собі за дружину дівчину з іншого хутора, підходив до батька і просив у нього цей самий викуп, який він мав заплатити за свою кохану.
З приходом на наші землі християнства, ця традиція набула більш релігійного забарвлення, але суть її залишилася прагматичною.
В наші дні викуп нареченої втратив колишнє значення і носить чисто символічний характер. Я для себе виділяю три основних підходи до цього обряду хоча вони між собою можуть поєднуватися.
Традиційна брама
Головними дійовими особами тут є дружби та староста нареченого – вони ведуть торги та домовляються за викуп нареченої. Сам наречений в цей час сидить у авто і нервово поглядає на годинник :-). Зі сторони нареченою торгуються староста, сусіди та родичі і, частково, дружки. Процес торгу ведеться через стіл з наїдками, де часом присутня ікона, хоча, як на мене, вона не дуже поєднується з алкоголем. Головним еквівалентом вартості нареченої виступає алкоголь, та, частково гроші. Частим елементом сюжетного ходу є вивід “підставної” нареченої, роль якої виконує або хтось зі старших жінок або з хлопців, переважно сусідів. Таку “наречену” одягають в символічну “весільну сукню” з мереживами та яскраво малюють косметикою. Виводять таку “красуню” в той момент, коли хочуть заставити свиту нареченого розщедритись на додатковий викуп. Процес викупу супроводжується вживанням алкоголю обома сторонами торгу.
Символом згоди на викупі є потискання рук і відставляння стола зі всім “скарбом”, котрий вдалося виторгувати зі свити нареченого. Тут уже з’являється сам молодий і дружки виводять справжню молоду. Після взаємних поклонів, одягання бутоньєрок та дарування нареченим нареченій весільного букета, дружби – наречену, а дружки – нареченого ведуть в хату молодої. Тут відбувається благословіння молодят.
Креативна брама
Останнім часом все частіше трапляються випадки, коли дружби творчо підходять до традиції викупу нареченої і доповнюють його цікавими елементами. Тобто, на викуп пропонували одно-гривневі монети в скрині (скриня зі скарбами) шкатулки з біжутерією (скарби світу); в гарних полотняних мішечках по кілограму цукру, солі, перцю, гречки і т. д. (натуральний обмін); дипломат доларів з портретами наречених (грубі гроші); приводили живого коня (його, звісно брали на прокат), словом, проявляли фантазію.
Але найцікавіше виглядає такий викуп у стилізованій формі. Тобто коли дружби переодягаються в цікаві однакові костюми і пропонують дари відповідно до своїх образів. Кілька тижнів тому мав нагоду вести таке весілля і відео оператор Андрій Цебенко люб’язно надав мені відео стилізованого викупу.
[youtube gEKO4a6wbhk]
Погодьтеся, таке дійство не забудуть ні гості ні молодята ні їх батьки. Адже хлопці дружби влаштували їм справжнє свято.
Квестова брама
Такий сценарій викупу нареченої суттєво відрізняється від традиційного українського варіанту. Тут уже головним дійовим персонажем виступає наречений. Часто-густо все розпочинається чи від під’їзду (якщо наречена живе у багатоквартирному будинку), чи від початку вулиці. Нареченому ставлять всілякі перепони і дають велику кількість запитань про свою кохану. У випадку, якщо він чогось не знає або не може виконати завдання – мусить сплачувати “штраф”.
Завдання можуть бути як у вигляді запитань, на зразок “Улюблений колір нареченої?” чи “День народження майбутньої тещі”, так і на везіння – три конверти з ключами від квартири і тільки в одному справжній, той, котрий відкриє шлях до нареченої. Кожна спроба – умовно, 50 гривень. Тут усе залежить тільки від фантазії дружок. І звісно, нареченому завжди у складну хвилину можуть прийти на допомогу його вірні друзі – дружби.
Партнер посту: Если вы решили строить дом на зыбкой местности и хотите, чтобы он был устойчивым и простоял века, тогда лучший вариант – это забивка свай гэсн, они укрепят ваш фундамент.